nauczyciel w LSE
Anastasiia Everett
Mamy dla ciebie dwie dobre wiadomości. Pierwszą jest to, że rozpoczęcie rozmowy po angielsku wywołuje niepokój, ale równocześnie jest niezbędne absolutnie KAŻDEGO. Drugą zaś jest to, że mamy dla ciebie 6 wskazówek, które pomogą nauczyć ci się mówić po angielsku płynnie i pewnie.
To brzmi jak bardzo oczywista wskazówka, ale warto ją wziąć pod uwagę.
Korzystaj z każdej okazji, by mówić po angielsku. Jeśli jesteś za granicą, rozmawiaj z pracownikami sklepów, obsługą stacji benzynowej czy napotkanymi ludźmi na ulicy.
Dołącz do naszego klubu konwersacyjnego i rozmawiaj po angielsku. Oglądaj programy telewizyjne w języku angielskim z napisami lub bez, staraj się powtarzać wypowiedziane w nich zwroty.
Wypowiadaj nowe słowa na głos i ułóż z nimi zdania.
Bardzo często barierą, która uniemożliwia nam płynne posługiwanie się językiem angielskim jest to, że boimy się mówić, bo wydaje nam się, że nie zostaniemy zrozumiani lub na pewno nasze błędy będą wytknięte. Prawda jest taka, że uczymy się na błędach i tylko ten, kto nic nie robi, nie jest omylny.
Głównym celem naszej komunikacji jest przekazywanie informacji, więc musimy się na tym skupić, a przy regularnej praktyce błędy będą stopniowo znikać z Twoich wypowiedzi.
Kiedy byliśmy dziećmi i uczyliśmy się mówić, popełnialiśmy wiele błędów, ale to nas nie powstrzymało i teraz biegle posługujemy się naszym ojczystym językiem. Dzieje się tak, ponieważ dzieci najzwyczajniej nie zwracają na to uwagi. Niech więc błędy nie przeszkadzają nam w nauce języka obcego już teraz.
Jeśli nie jesteś tłumaczem przemówień prezydenta, to tę umiejętność możesz na razie odłożyć.
Zaczynając mówić po angielsku, ludzie próbują ułożyć zdanie w swoim ojczystym języku, a następnie przetłumaczyć je na angielski. Zajmuje to dużo czasu i spowalnia wypowiedź. Dlatego staraj się tworzyć zdania od razu po angielsku, wykorzystując istniejące słownictwo.
Owszem, może na początku będą to proste zdania, ale spełnią one swój główny cel - przekazanie informacji.
Próbujesz mówić, ale zapomniałeś właściwego słowa? Szukaj synonimów.
Jeśli nie wiesz jak powiedzieć "okoliczności", mów "sytuacja".
Wyjaśnij znaczenie słowa, jeśli go nie pamiętasz: "to coś, czym sprząta się podłogę" zamiast "odkurzacz".
Uprość: "Gdzie znajduje się bank?-– Where is the bank located?" - "Gdzie jest bank? – Where’s the bank?"
To normalne, że czasami nie słyszymy dokładnie tego, co powiedziała druga osoba. Jest to normalne nawet gdy mówimy w języku ojczystym. Tym bardziej w obcym języku jest to dla nas trudniejsze, ponieważ akcent obcokrajowców jest często bardziej niezrozumiały niż wyższa matematyka. Zadawanie pytań to nie wstyd, a jest wiele sposobów, by zrobić to w grzeczniejszy sposób. Zamiast "Co?" używaj następujących zwrotów:
- Repeat please.
- Can you say it again?
- Come again
– Pardon?
Rozmowa zawsze składa się z dwóch części: mówienia i słuchania. Należy ćwiczyć obie umiejętności, co we współczesnym świecie nie jest trudne.
Najważniejsze, aby treści których słuchamy przypadły nam do gustu. Filmy, audiobooki, Youtube, piosenki i podcasty - to wszystko przyczynia się do poprawy umiejętności słuchania.
Zapisuj nowe słowa, czytaj teksty i mów razem z nim.
Keep calm and keep going!
Polecany kurs na ten temat
176
0
Co oznaczają AM i PM i jak je rozszyfrować: czas w języku angielskim
nauczyciel w LSE
Anastasiia Everett
30 września 2024
281
0
Audiobooki jako narzędzie do doskonalenia języka angielskiego
nauczyciel w LSE
Nikoletta Shelak
09 lipca 2024
412
0
Podcasty pomagają w nauce angielskiego
nauczyciel w LSE
Judas Everett
13 maja 2024
Używamy pliki cookie
Używamy plików cookie do identyfikacji użytkowników, zapamiętywania preferencji i ustawień użytkowników, analizowania ruchu i trendów na stronie oraz ogólnego zrozumienia zachowań i zainteresowań użytkowników wchodzących w interakcję z naszą Stroną. Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.