LSE teacher
Judas Everett
I nagle podczas wakacji za granicą okaże się, że nic nie rozumiesz, bo nie znasz brzmienia wyrazów i nie rozróżniasz akcentów. Jak temu zapobiec? Słuchaj podcastów!
Czy wiesz w jaki sposób w wielu krajach nieanglojęzycznych emituje się bajki w telewizji? W oryginale, bez dubbingu. Tak! Dzieciom, które nie potrafią nawet jeszcze mówić, wyświetla się bajki wyłącznie po angielsku. Maluchy najłatwiej i najszybciej przyswajają wiedzę, do tego mają tę niezwykłą, nie wiedzieć skąd pochodzącą moc, że potrafią porozumiewać się bez słów. Dzięki temu przyswajają słówka z kreskówek, rozumiejąc ich kontekst lub znaczenie. Skorzystaj z tej dziecięcej mądrości, choć od dawna nie jesteś już dzieckiem. Jeśli chcesz szybciej nauczyć się angielskiego, oglądaj filmy anglojęzyczne w oryginale. Dzięki temu nauczysz się nowego słownictwa i przyswoisz akcenty, pochodzące z różnych części świata, w których angielski jest oficjalnym językiem. Na początku możesz wspierać się napisami.
Oglądanie filmów i seriali wymaga jednak wolnego czasu, o który może czasami być trudno. Jest jednak rozwiązanie, które można stosować niemal w każdym momencie. Możesz słuchać anglojęzycznego radia i/lub podcastów. Ma ono tę przewagę nad oglądaniem filmów, że za pomocą niewielkiego sprzętu, jakim jest smartfon, możesz robić to w zasadzie wszędzie. Dzięki Internetowi mamy dostęp do najróżniejszych stacji radiowych z całego świata – od stacji typowo muzycznych, gdzie jednak mówi się niewiele, po typowo informacyjne. W Internecie znajdziemy także cały szereg podcastów, dopasowanych do naszych zainteresowań. Dzięki temu możesz więc uczyć się angielskiego np. w samochodzie, jadąc do pracy lub na zakupy -szczególnie kiedy stoisz w korku. Zamiast się denerwować, skupisz się na nauce. Jeśli nie masz auta, wystarczą słuchawki i możesz odtwarzać podcasty w autobusie, nie drażniąc współpasażerów. Możesz także uczyć się angielskiego w czasie porannego joggingu lub jazdy na rowerze.
O ile słuchanie radia wymaga już pewnego stopnia zaawansowania, które ułatwi zrozumienie przekazu – szczególnie serwisów informacyjnych (nierzadko mówionych bardzo szybko, z użyciem specjalistycznego słownictwa), to podcasty są doskonałym rozwiązaniem dla osób na każdym etapie nauki angielskiego. Możesz znaleźć podcasty na każdy temat pod słońcem - sport, wiadomości, politykę, modę i wiele więcej. Już sam fakt, że słuchasz podcastów, przygotowanych przez lubianych autorów, na tematy, które cię interesują, powoduje, że łatwiej skupiasz uwagę i wyłapujesz poszczególne wyrażenia lub sens kontekstu wypowiedzi. Chętniej sięgniesz po słownik, jeśli czegoś nie zrozumiesz, bo będziesz chcieć wiedzieć więcej (ale nie będzie to potrzebne, bo zazwyczaj otrzymasz „zestaw pomocniczy”).
Podcasty mogą mieć różną formę – mogą być to dyskusje i rozmowy dwóch lub więcej osób na dany temat, monolog jednej osoby na jakiś złożony temat lub mieć formę wykładu. Istnieją także specjalistyczne podcasty do nauki języka angielskiego, nagrywane z myślą o osobach początkujących lub średniozaawansowanych. Mówione są bardzo prostym językiem, bardzo powoli i z dokładną artykulacją wyrazów, z wykorzystaniem prostego i znanego słownictwa. W sieci znajdziesz nawet podcasty dla dzieci
Zapewne zadajesz sobie więc pytanie „czego w takim razie słuchać”. Mamy więc dla ciebie kilka podpowiedzi.
Warto korzystać z różnych platform do słuchania podcastów. Po pierwsze po to, by słuchać nagrań o różnej tematyce, po drugie po to, by oswajać się z różnymi akcentami (nawet w obrębie brytyjskiego angielskiego czy tylko amerykańskiego angielskiego), znaczeniami poszczególnych słów czy dykcją. W rzeczywistości trudno przecież przewidzieć z jakim rozmówcą możemy mieć do czynienia.
Recommended course
186
0
Co oznaczają AM i PM i jak je rozszyfrować: czas w języku angielskim
nauczyciel w LSE
Anastasiia Everett
30 September 2024
285
0
Audiobooki jako narzędzie do doskonalenia języka angielskiego
nauczyciel w LSE
Nikoletta Shelak
09 July 2024
487
1
Wielki hit w świecie kina "Biedne istoty": przeanalizujmy angielskie słownictwo tego filmu
LSE teacher
Judas Everett
19 April 2024
Używamy pliki cookie
Używamy plików cookie do identyfikacji użytkowników, zapamiętywania preferencji i ustawień użytkowników, analizowania ruchu i trendów na stronie oraz ogólnego zrozumienia zachowań i zainteresowań użytkowników wchodzących w interakcję z naszą Stroną. Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności.