Your school: LSE Wrocław, Wrocław

Podcasty pomagają w nauce angielskiego

13 May 2024

470

Judas Everett

LSE teacher

Judas Everett

Możesz świetnie opanować znajomość języka, ucząc się go z podręczników. Ale będzie to wiedza wyłącznie książkowa.

I nagle podczas wakacji za granicą okaże się, że nic nie rozumiesz, bo nie znasz brzmienia wyrazów i nie rozróżniasz akcentów. Jak temu zapobiec? Słuchaj podcastów!

Filmy i programy? Wyłącznie w oryginale!

Czy wiesz w jaki sposób w wielu krajach nieanglojęzycznych emituje się bajki w telewizji? W oryginale, bez dubbingu. Tak! Dzieciom, które nie potrafią nawet jeszcze mówić, wyświetla się bajki wyłącznie po angielsku. Maluchy najłatwiej i najszybciej przyswajają wiedzę, do tego mają tę niezwykłą, nie wiedzieć skąd pochodzącą moc, że potrafią porozumiewać się bez słów. Dzięki temu przyswajają słówka z kreskówek, rozumiejąc ich kontekst lub znaczenie. Skorzystaj z tej dziecięcej mądrości, choć od dawna nie jesteś już dzieckiem. Jeśli chcesz szybciej nauczyć się angielskiego, oglądaj filmy anglojęzyczne w oryginale. Dzięki temu nauczysz się nowego słownictwa i przyswoisz akcenty, pochodzące z różnych części świata, w których angielski jest oficjalnym językiem. Na początku możesz wspierać się napisami.

Nie masz czasu oglądać? Słuchaj!

Oglądanie filmów i seriali wymaga jednak wolnego czasu, o który może czasami być trudno. Jest jednak rozwiązanie, które można stosować niemal w każdym momencie. Możesz słuchać anglojęzycznego radia i/lub podcastów. Ma ono tę przewagę nad oglądaniem filmów, że za pomocą niewielkiego sprzętu, jakim jest smartfon, możesz robić to w zasadzie wszędzie. Dzięki Internetowi mamy dostęp do najróżniejszych stacji radiowych z całego świata – od stacji typowo muzycznych, gdzie jednak mówi się niewiele, po typowo informacyjne. W Internecie znajdziemy także cały szereg podcastów, dopasowanych do naszych zainteresowań. Dzięki temu możesz więc uczyć się angielskiego np. w samochodzie, jadąc do pracy lub na zakupy -szczególnie kiedy stoisz w korku. Zamiast się denerwować, skupisz się na nauce. Jeśli nie masz auta, wystarczą słuchawki i możesz odtwarzać podcasty w autobusie, nie drażniąc współpasażerów. Możesz także uczyć się angielskiego w czasie porannego joggingu lub jazdy na rowerze.

Słuchowiska dla każdego

O ile słuchanie radia wymaga już pewnego stopnia zaawansowania, które ułatwi zrozumienie przekazu – szczególnie serwisów informacyjnych (nierzadko mówionych bardzo szybko, z użyciem specjalistycznego słownictwa), to podcasty są doskonałym rozwiązaniem dla osób na każdym etapie nauki angielskiego. Możesz znaleźć podcasty na każdy temat pod słońcem - sport, wiadomości, politykę, modę i wiele więcej. Już sam fakt, że słuchasz podcastów, przygotowanych przez lubianych autorów, na tematy, które cię interesują, powoduje, że łatwiej skupiasz uwagę i wyłapujesz poszczególne wyrażenia lub sens kontekstu wypowiedzi. Chętniej sięgniesz po słownik, jeśli czegoś nie zrozumiesz, bo będziesz chcieć wiedzieć więcej (ale nie będzie to potrzebne, bo zazwyczaj otrzymasz „zestaw pomocniczy”). 

Podcasty mogą mieć różną formę – mogą być to dyskusje i rozmowy dwóch lub więcej osób na dany temat, monolog jednej osoby na jakiś złożony temat lub mieć formę wykładu. Istnieją także specjalistyczne podcasty do nauki języka angielskiego, nagrywane z myślą o osobach początkujących lub średniozaawansowanych. Mówione są bardzo prostym językiem, bardzo powoli i z dokładną artykulacją wyrazów, z wykorzystaniem prostego i znanego słownictwa. W sieci znajdziesz nawet podcasty dla dzieci

Jak się nie zgubić w gąszczu podcastów

Zapewne zadajesz sobie więc pytanie „czego w takim razie słuchać”. Mamy więc dla ciebie kilka podpowiedzi.

  • Jeśli lubisz brytyjski akcent i jesteś już osobą przynajmniej średniozaawansowaną, sięgnij po BBC Learning English. To kopalnia podcastów dla każdego! Możesz korzystać ze strony lub z łatwością pobrać darmową aplikację na swój telefon z Google Store lub App Store. Jedną z jej zalet jest fakt, że zawiera krótkie, kilku lub kilkunastominutowe nagrania, na które zawsze znajdziesz czas. Aplikacja codziennie wysyła informacje i przypomnienia o nowym nagraniu – nie zapomnisz więc o codziennej dawce angielskich nowości. Nagrania są dostępne zarówno w formie filmów, jak i słuchanek, zawsze wspomaganych tekstem. Na koniec możesz sprawdzić przyswojoną wiedzę w specjalnych quizach. W BBC Learning English znajduje się także sekcja dla dzieci, zawierająca lekcje w formie kreskówek.
  • Podobne rozwiązania znajdziesz w Podcasts in English. To również kopalnia podcastów z podziałem na stopnie zaawansowania – od początkujących do zaawansowanych – popartych testami i zadaniami do wykonania. Do słuchania na stronie internetowej.
  • Podcasty, takie jak English Learning for Curious Minds są świetne, ponieważ co tydzień zawierają różne tematy. Kanał jest warty uwagi przez osoby początkujące lub średniozaawansowane, ponieważ podcasty, które się na nim znajdują mówione są w sposób wolniejszy niż zwykło się to robić w spontanicznych rozmowach. Znajdziesz go m.in. na platformie Spotify, Google Podcasts lub Apple Podcasts.
  • Wolisz amerykański angielski? Proszę bardzo! Na Voice of America Learning English znajdziesz serwis informacyjny dla średniozaawansowanych i zaawansowanych uczniów. To cotygodniowy program informacyjny, na którym znajdziesz zarówno podcasty o tematyce naukowej, programy o historii Ameryki i serię o amerykańskich idiomach angielskich. Wszystkie programy są mówione ze zmniejszoną prędkością. Każdy podcast jest podzielony na segmenty i wykorzystuje muzykę i efekty dźwiękowe. Do pobrania z Google Store, App Store  i na stronie www.
  • A co typowo dla dzieci? What If World! Ale szczerze mówiąc dorośli również będą nim zachwyceni. Jest pełen podcastów, odpowiadających na szalone pytania, na przykład: „Co by było, gdyby chmury były zrobione z waty cukrowej?”. Każdy odcinek trwa około 20 minut i obraca się wokół szalonego pytania, które jest używane w celu nauczenia dzieci pojęć i lekcji. Podcasty są często nagrywane śmiesznymi głosami i obejmują nietypowe tematy, więc na pewno spodobają się dzieciom i nastolatkom (jednak już przynajmniej średniozaawansowanym). The Past & The Curious z kolei obejmuje podcasty dla dzieci (i nie tylko!) na tematy związane z historią. Ale nie tą szkolną. Dowiesz się z niego m.in. kilku faktów z życia Ala Capone lub jak powstały gry video.
  • Dla zupełnie początkujących z kolei polecamy Learn English Podcast. Jest skierowany do osób uczących się języka angielskiego na poziomach od A1 do B1, a odcinki są oparte na dyskusjach i obejmują typowe codzienne sytuacje. Każdy odcinek zawiera transkrypcję i pakiet pomocy z ćwiczeniami sprawdzającymi zrozumienie. Można również pobrać aplikację na telefon.
  • Jak już wspomnieliśmy, istnieje też mnóstwo kanałów tematycznych, oferujących podcasty do nauki angielskiego. Jeśli potrzebujesz udoskonalić swój angielski w celach biznesowych, słuchaj programów na Business English Pod. Nagrania obejmują tematy i wyrażenia, obowiązujące każdej sytuacji biznesowej.

Warto korzystać z różnych platform do słuchania podcastów. Po pierwsze po to, by słuchać nagrań o różnej tematyce, po drugie po to, by oswajać się z różnymi akcentami (nawet w obrębie brytyjskiego angielskiego czy tylko amerykańskiego angielskiego), znaczeniami poszczególnych słów czy dykcją. W rzeczywistości trudno przecież przewidzieć z jakim rozmówcą możemy mieć do czynienia.

Recommended course

B2 First (FCE) Express
12   left
Wt 19:15-20:45 Czw 19:15-20:45

B2 First (FCE) Express

Great Britain

Thomas Coleman

499 PLN per 4 weeks

starts at

17.02.25

lasts

5 mths
B2 a
12   left
Pon 17:30-19:00 Czw 17:30-19:00
499 PLN per 4 weeks

starts at

17.02.25

lasts

5 mths
B1 plus a
11   left
Pon 19:15-20:45 Śr 19:15-20:45

Great Britain

Judas Everett

499 PLN per 4 weeks

starts at

17.02.25

lasts

5 mths
A1 a
9   left
Śr 10:00-11:30 Pt 10:00-11:30
352 PLN per 4 weeks

starts at

17.02.25

lasts

5 mths
A2 a
12   left
Wt 17:30-19:00 Pt 17:30-19:00

Ukraine

Anastasiia Everett

465 PLN per 4 weeks

starts at

17.02.25

lasts

5 mths

Używamy pliki cookie 
Używamy plików cookie do identyfikacji użytkowników, zapamiętywania preferencji i ustawień użytkowników, analizowania ruchu i trendów na stronie oraz ogólnego zrozumienia zachowań i zainteresowań użytkowników wchodzących w interakcję z naszą Stroną. Kontynuując zgadzasz się na naszą politykę prywatności